top of page

מבקעת עובדה לבאר אורה על שביל ישראל לאופניים - 30/10/2018

אורך המסלול: כ- 41.5 ק"מ, טיפוס מצטבר: כ- 480 מ', זמן ברוטו 5:25 שעות, מזה במנוחה: 2:16. קושי פיזי: בינוני+, קושי טכני: בינוני+

בקצרה: בעיני זהו אחד ממסלולי המדבר המרהיבים שיש לנו.  

המסלול הנו על שביל ישראל לאופניים המסומן בסימון ייחודי כחול (למעט תשעת הק"מ הראשונים עד נקודה 2). את תשעת הק"מ הראשונים עשינו על דרך מקשרת, מסומנת בשחור, במגמת עליה קלה. 

המסלול עצמו הנו זורם ברובו, למעט כמה קטעים של ירידות תלולות שיחייבו את רוב הרוכבים לרדת מהאופניים.

מדובר במסלול קווי - יש לדאוג לאיסוף (או הקפצת רכבים) בסיום המסלול בבאר אורה שעל כביש הערבה.

הערה: אפשר להאריך את המסלול בכ- 10 ק"מ אם מתחילים אותו בכביש העולה לישוב שחרות, ליד הדרך העולה למלון החדש ההולך ונבנה במקום (לשעבר חאן שחרות).  בנקודה זו פוגש שביל ישראל לאופניים את הדרך.

ועוד בקשה/אזהרה: במקומות אחדים במהלך הדרך מופיעה הכתובת "רד מהאופנים". אנא התייחסו ברצינות להנחיה זו, כיוון שמדובר בקטעים תלולים או צרים ותהום לצידם. אנו רוצים אתכם בריאים ושלמים בסוף המסלול.

נקודת ההתחלה של המסלול שלנו היא בכביש 12. להגעה לתחילת המסלול בצומת שיזפון נפנה בכביש 12 לכוון אילת, נעבור את הכניסה לשדה התעופה עובדה וכעבור כ- 11 ק"מ של נסיעה נראה משמאלנו שלט לבאר מילחן ותחילתה של דרך מסומנת בשחור (נקודה 1).

 

נרכב על הדרך המסומנת בשחור דרומה ואחר כך מזרחה, במגמת עליה קלה. בנקודה 2 (ק"מ 8.9 לערך)  אנו פוגשים את שביל ישראל לאופניים, המסומן בסימון אופניים כחול, שילווה אותנו עד סוף המסלול.

נמשיך על פי סימון השביל עוד קרוב ל- 2 ק"מ, עד לבאר מילחן, בה נהגו בעבר שבטי הבדואים להשקות את עדריהם (נקודה 3). נקודה זו מהווה גם חניון לילה עבור צועדי שביל ישראל הרגלי העובר במקום וניתן למצוא כאן גם ארגז ספרי קריאה להולכים. בבאר יש מים, אך הם מליחים ואינם ראויים לשתייה.

הדרך המסומנת ממשיכה ונכנסת לתוך נחל מתק, בו נפגוש סלעים בצורות מעניינות וצבעים יפים.שימו לב בנקודה 4 (ק"מ 11.7 לערך) לבחור בסעיף הימני במזלג הדרכים ולהישאר בערוץ הנחל שמסומן בסימון שבילים ירוק. בהמשך נכונה לנו עליה תלולה מאד וקצרה ואנו ממשיכים בדרך המסומנת בירוק ובסימון שביל ישראל באופניים, עד למפגש עם דרך מסומנת בכחול, בה נפנה שמאלה (נקודה 5, ק"מ 16.0 לערך).

הדרך מתעקלת מיד ימינה, אולם אנו נבחר בסינגל היוצא ממנה ומתחיל לטפס במעלה ההר (נקודה 6).

הטיפוס אינו ארוך במיוחד ובסיומו נרד בירידה מרהיבה ולא מסובכת, על צלע ההר, אל ערוצו של ואדי (נקודה 7, ק"מ 17.2 לערך), אותו נחצה ונתחיל שוב לטפס עד לנקודת שיא הגובה של הטיול, ממנה נשקף נוף מרהיב (נקודה 8, ק"מ 18.4 לערך ). ההר עם האנטנות בסמוך הוא הר ברך, הפסגה הגבוהה באזור (845 מ' מעל פני הים).

כאן נכונה לנו ירידה תלולה (נקודה 9), כאשר פה ושם מזומן לנו מדרון תלול ומסוכן בצד הדרך. אנא, המנעו מרכיבה בקטע מסוכן זה ועשו את הדרך רגלית.

לאחר הירידה נוכל לפנות בנקודה 10 (ק"מ 19.1 לערך) לקטע הלוך- חזור של פחות מ- 1 ק"מ לכל כוון בעליה מתונה להר בוטם (נקודה 11), שם יש תצפית מרהיבה לשמורת תמנע.

חוזרים לנקודה 10 וממשיכים בסינגל עם ירידות ועליות קלות ועוד טיפוס תלול ולאחר מכן ירידה, עד למפגש עם דרך מסומנת בסימון שבילים כחול, היא מעלה סיירים (נקודה 12, ק"מ 25.8). שוב, שימו לב לשילוט המנחה ולקטעים המסוכנים יותר בקטע דרך זה.

נפנה בדרך הרחבה שמאלה ונתחיל בירידה, רובה על דרך רחבה, וחלקה הקטן בסינגל. הדרך יורדת בערוץ נחל עתק, ומידי פעם נכונו לנו גם עליות קצרות ומאומצות. בנקודה 13 (ק"מ 30.0) יד תצפית מרביבה לגבי עתק שמשמאל לדרך.

ממשיכים בירידה, אט אט הופך הנחל לרחב יותר ופה ושם נכונו לנו קטעים של התחפרות ודשדוש. עם זאת, רוב הדרך רכיב.

בנקודה 14 (ק"מ 37.5 לערך) אנו מתחברים לערוצו הרחב של נחל רחם.

בנקודה 15 (ק"מ 39.5 לערך), פונים ימינה ומטפסים בעליה תלולה ואחרונה למסלולנו עד לאוכף ומשם ירידה מהירה לסיום המסלול בבאר אורה (נקודה 16).

מפת המסלול (יש להקליק על המפה לקבלת מפה גדולה יותר להורדה והדפסה). המפה נלקחה מתוכנת COMPEGPS LAND עליה מותקנות מפות SHVIL-NET 
סימון שביל ישראל לאופניים
beerora11.jpg
beerora12.jpg
גרף גבהים
beerora1_graph.JPG
קישורים להרחבת הידע
נשמח לדעת דעתכם על המסלול או לענות על שאלות - כתבו תגובתכם
כתובת המייל לא תפורסם באתר

השימוש במידע המוצג באתר הוא על אחריות הגולשים. כל מטייל ורוכב אחראי לבטיחותו ואין הנהלת האתר נושאת באחריות כלשהי.

bottom of page