top of page

פארק קנדה, המסלול הקלאסי - 7/9/2018

אורך המסלול: כ- 19 ק"מ, טיפוס מצטבר: 400 מטר, זמן ברוטו 2:15 שעות, מזה במנוחה כ- 30 דקות , קושי פיזי - בינוני + , קושי טכני - בינוני עד קשה.

בקצרה: פארק קנדה הוא פנינת טבע ונוף, במיקום נוח בין תל אביב לירושלים. האתר מצטיין בטבע הררי ומרהיב ועשיר באתרים ארכיאולוגיים. בעשור האחרון הופך המקום לאטרקציה עבור רוכבי השטח, בעיקר הטכניים שביניהם.

מובא כאן המסלול הטכני הקלאסי העובר בשטח הפארק ומורכב משילוב של הסינגלים השחור והאדום.

יודגש כי מדובר במסלול טכני, שיש בו סיכון ומיועד אך ורק לרוכבים בעלי כושר סביר וניסיון רכיבה משמעותי בסינגלים טכניים.

נקודת ההתחלה היא בסמוך לכניסה לפארק קנדה, אליו מגיעים ממחלף לטרון. מיד לאחר הכניסה יש כיכר, פונים שמאלה ומחנים את הרכב (נקודה 1).

מהכיכר ממשיכים לכוון מזרח בדרך המסומנת בירוק ופונים מיד ימינה לדרך המסומנת באדום (נקודה 2). הערה: בקובץ ההקלטה המצורף פנינו ימינה לשטח קצת לפני המפגש עם הדרך המסומנת אדום והתחברנו אליה במהרה.

מתחילים לטפס בדרך הסלולה המסומנת באדום, שמתעקלת ימינה ואחר כך שמאלה. בק"מ 1.25 לערך ניתן ומומלץ לסטות שמאלה לסינגל העובר דרך מתחם קבר איבן ג'בל (בן ההר) הממלוכי וחוזר במהרה לדרך הרחבה המסומנת באדום.

בנקודה 3 (ק"מ 1.6 לערך) עוזבים את הדרך הרחבה ונכנסים שמאלה לסינגל המסומן בשחור, הוא "סינגל הגורל השביעי" של קק"ל, שהנו הסינגל העיקרי של הפארק.. רוכבים על הסינגל המסומן בשחור, כאשר בק"מ 2.5 לערך הוא פונה בחדות ימינה ויורד בירידה מהנה וטכנית.

 

לאחר הירידה הקצרה והמהנה, ממשיך השביל השחור ומטפס בהדרגה בקרוב לשלושת הקילומטרים הקרובים. הטיפוס אינו תלול במיוחד, אך פה ושם יש אלמנטים טכניים, כגון, מדרגות סלע אותן יש לצלוח.

בנקודה 4 (ק"מ 6.0 לערך) אנו מגיעים למפגש עם דרך רחבה. נחצה אותה, נטפס על עוד מדרגת סלע ונתחבר עם סינגל המסומן באדום, בו נפנה ימינה.  גם שביל זה תוכנן ונפרץ ע"י קק"ל וידוע בשם "סינגל איילון". נמשיך בסינגל האדום כברת דרך במגמת עליה סלעית וטכנית. בדרך נפגוש בשרידי משלט ירדני  (ק"מ 6.2 לערך) ושם גם שווה לעצור וליהנות מתצפית נוף מרהיבה על הרי יהודה ועמק איילון.

נמשיך בשביל המסומן אדום וחיש מהר נגיע לאקשן האמיתי, בדמות ירידה ארוכה וטכנית בת כ- 3 קילומטרים. לאורך כל הירידה מדרגות סלע ומכשולים טכניים שונים, שאת המסובכים ביניהם ניתן לעקוף. בכל מקרה, יש לנקוט בירידה זו משנה זהירות ולא לבצע אלמנטים טכניים שאינכם בטוחים ביכולתכם להתמודד עימם.

בנקודה 5  (ק"מ 9.0 לערך) נגיע לדרך רחבה בה נפנה שמאלה ומיד ימינה להמשך הסינגל האדום. המגמה משתנה חיש מהר ואנו מתחילים בטיפוס ארוך של כ- 6  קילומטרים לאורך השביל המתפתל, כאשר מידי פעם יש לצלוח מדרגות סלע. העליה הנה ארוכה, חשופה בחלקה לשמש ועשויה להתגלות כמתישה. כדאי לנצל את פינות הצל למנוחה מעת לעת.

בנקודה 6 (ק"מ 15.1 לערך) מתחבר הסינגל לדרך רחבה, עדיין מסומנת באדום, עמה נמשיך קצת יותר ממחצית הקילומטר בכוון כללי מערב.

בנקודה 7 (ק"מ 15.7 לערך) עוזבים את הדרך המסומנת אדום ומתחברים לגולת הכותרת של המסלול, הירידה האחרונה בסינגל השחור כשמימיננו נפרש הנוף המרהיב של עמק איילון, גשר הרכבת הארוך החוצה אותו ובאופק העיר מודיעין.

הירידה הטכנית נמשכת כ- 2 ק"מ, תוך איבוד גובה משמעותי וכיף אמיתי לרוכבים המיומנים. גם כאן נחזור על האזהרה לנקיטת משנה זהירות, בעיקר לרוכבים מיומנים פחות טכנית.

השביל השחור יורד לגשרון שלך קק"ל, אותו נחצה ותחבר לדרך הפארק בסלולה בה נפנה ימינה ונטפס עד לכיכר בה התחלנו את המסלול (נקודה 1). ניתן גם לקצר בסינגל המטפס בתלילות עד לנקודת החניה (כפי שמופיע במפה ובקובץ ההקלטה המצורף).

מפת המסלול (יש להקליק על המפה לקבלת מפה גדולה יותר להורדה והדפסה). המפה נלקחה מתוכנת COMPEGPS עליה מותקנות מפות SHVIL-NET
canada1.jpg
גרף גבהים
canada1_graph.JPG
קישורים להרחבת הידע
מבט מפארק קנדה לכביש תל אביב - ירושלים.p
מבט מפארק קנדה לכביש ת"א - ירושלים

השימוש במידע המוצג באתר הוא על אחריות הגולשים. כל מטייל ורוכב אחראי לבטיחותו ואין הנהלת האתר נושאת באחריות כלשהי.

bottom of page