top of page

מצומת גולני אל הכנרת - 19/10/2018

אורך המסלול: 41.0 ק"מ, טיפוס מצטבר: 660 מ', זמן ברוטו: 5:26 שעות, מזה במנוחה 1:48. קושי פיזי: בינוני+, קושי טכני: בינוני

בקצרה: מסלול לא מעגלי ארוך למדי, שמתחיל במחלף גולני ומסתיים בחלק הדרומי של הכנרת. המסלול כולל חלקים משני סינגלים של קק"ל -  סינגל יער לביא וסינגל יער שוויץ. 

התבססנו על מסלול שרכבו רז גורן וקבוצתו בשנת 2016, אולם קיצרנו אותו מעט וסיימנו באתר הירדנית ולא בבית זרע,כפי שעשה רז.

כמה דגשים לפני היציאה לדרך:

1. המסלול אינו מעגלי ויש להקפיץ רכבים לאתר הירדנית או לתאם מונית. זמן ההקפצה הוא כמחצית השעה ויותר לכל כוון.

2. המסלול חשוף ברובו לשמש ועובר באזור מהחמים בארץ. מומלץ להימנע מלרכב בו בחודשי הקיץ ובימים חמים.

3. קחו בחשבון עליה ארוכה וחשופה מבקעת יבניאל לטבריה - בעליה זו נצבור בסה"כ כ- 250 מטר טיפוס על כ- 5 ק"מ.

4. חציית כביש מסוכנת בנקודה 12, אנא היו זהירים.

נקודת ההתחלה היא בתחנת הדלק על כביש 77 מעט אחרי צומת גולני לכוון טבריה (נקודה 1).

נצא לדרך המשנית הצמודה לתחנה מימין, נחצה אותה ונראה ממול דרך עפר המטפסת במעלה הגבעה. נטפס בדרך זו כ- 300 מטר, עד שניתקל בסימוני האופניים הצהובים של קק"ל שמבשרים לנו שהגענו לסינגל יער לביא (נקודה 2). נפנה ימינה בסינגל.

בששת הקילומטרים הבאים נרכב בסינגל לביא המהנה, שאינו טכני במיוחד וכולל עליות וירידות קלות.

בנקודה 3 (ק"מ 6.1 לערך) נעזוב את הסינגל וניכנס דרך שער בקר לישוב גבעת אבני. קל מאד לפספס נקודה זו, כיוון שאנחנו בעיצומה של ירידה מהנה בסינגל - שימו לב.

פונים שמאלה ויורדים כברת דרך קצרה עד לכניסה לישוב. מעט לפני הכביש פונים ימינה בנקודה 4 לדרך עפר מקבילה לכביש.

לאחר כמה מאות מטרים עוזבים את הדרך המקבילה לכביש ופונים ימינה לכוון דרום (נקודה 5).

מכאן קטע רכיבה יפה על דרך רחבה, כאשר משמאלנו נפרשת בקעת יבניאל, מעליה העיר טבריה ורמת פוריה. מולנו ניתן לראות את רמת סירין ומצפה אלות.

הדרך מתעקלת לכוון מערב ובנקודה 6 (ק"מ 11.5), סמוך לבית העלמין של שדה אילן, נפנה שמאלה (דרומה).

רוכבים דרומה יותר מ- 1 ק"מ ובנקודה 7 (ק"מ 12.8) פונים שוב שמאלה מזרחה, בדרך המסומנת בסימון שבילים כחול.

מימיננו נראה עד מהרה את שרידי חורבת שבתי והמעיין שמתחתיה הידוע בשם עין שבתי. במקום שרידי ישוב מתקופת המשנה והתלמוד וכפר מאוחר יותר שהיה כאן עד מלחמת העצמאות. המעיין היה חרב, כמו מעיינות רבים בצפון, בעקבות שנות הבצורת האחרונות.

נמשיך ברכיבה ובצומת הקרוב (נקודה 8, ק"מ 14.0) נפנה שמאלה עם הסימון הכחול ונרכב מעט עד ערוץ נחל אדמי, שם נעזוב את השביל המסומן בכחול שנכנס לערוץ הנחל ונפנה ימינה בדרך רחבה מימין לערוץ.

כעת  יש לפנינו ירידה מהנה ביותר בדרך רחבה אל בקעת יבנאל. הירידה מסתיימת בצומת, בה נפנה שמאלה (נקודה 9, ק"מ 18.3 לערך) ושוב שמאלה כעבור כמה מאות מטרים לדרך המסומנת בכחול (נקודה 10).

כעבור זמן קצר (נקודה 11) מתעקלת הדרך ימינה והופכת ללא מסומנת בכוון צפון מזרח. אט אט אנו עוברים למגמת עליה ומתחילים בטיפוס המשמעותי ביותר במסלול.

הדרך מטפסת ומגיעה כעבור כ- 4 ק"מ של עליה רצופה אל כביש 768 (נקודה 12, ק"מ 24.2) אותו נחצה בזהירות יתרה - שימו לב שיש כאן מעקה ברזל החוצה את הכביש ויש להיזהר מאד מתנועת המכוניות כשחוצים.

ממשיכים בטיפוס אל תוך אזור התעשייה של טבריה ובנקודה 13 (ק"מ 24.6) פונים ימינה לרחוב חיים ויצמן. רצוי לרכב כאן על המדרכה כיוון שזהו רחוב סואן. כעבור כ- 700 מטר נפנה ימינה לרחוב בן צבי ומיד שמאלה לרחוב ז'בוטנסקי (נקודה 14). הרחוב משנה את שמו לרחוב אור הרים ומתעקל שמאלה. כאן נחצה אלכסונית  גן ציבורי ונגיע לכיכר שבנקודה 15 (ק"מ 26.5). נפנה ימינה ונרכב מעט על שדרות ספיר (המשכו של רחוב ויצמן) עד שנראה מימיננו את שלט הכניסה ליער שוויץ ולסינגל (נקודה 16, ק"מ 27.0).

נרכב בסינגל שבתחילתו מטפס וממשיך במגמת כללית של ירידה, שמידי פעם שזורות בה עליות קצרות.  יצוין כי בעונות היבשות מאד כל להתחפר כאן, מה שמקשה על הרכיבה בסינגל. בשלב מסויים יוצא השביל מהיער אל שטח חשוף ואנו נזכה לראות משמאלנו נוף מרהיב של הכנרת.

בנקודה 17 (ק"מ 32.9) נפנה שמאלה ושוב שמאלה במורד, שיביא אותנו למפגש עם דרך סלולה (נקודה 18).

נפנה בדרך הסלולה ימינה וכעבור כ- 400 מטרים נבחר במזלג בסעיף השמאלי, סמוך למבנה הגדול של אכסניית הנוער פוריה (נקודה 18).

נמשיך בירידה בדרך הרחבה עד למפגש עם כביש פוריה-כנרת (נקודה 20, ק"מ 36.0), בו נפנה ימינה ונרכב על הכביש כברת דרך קצרה עד לעיקול, שם נפנה ימינה לדרך עפר רחבה (נקודה 21) ונרכב איתה עד למפגש עם דרך עפר נוספת, בה נפנה שמאלה (נקודה 22, ק"מ 37.2). דרך זו תוביל אותנו את תוך המושבה כנרת.

עם הכניסה למושבה, נפנה שמאלה ברחוב המייסדים (נקודה 23) ומיד ימינה לרחוב הראשי של המושבה, נעבור ליד המבנה ההיסטורי של חצר כנרת, נחצה עוד צומת ובנקודה 24 (ק"מ 39.2) נפנה שמאלה בדרך גן רחל, שתוציא אותנו לכביש 90 שלחוף הכנרת. נחצה את הכביש בזהירות ונגיע לבין העלמין ההסטורי של המושבה (נקודה 25,  ק"מ 39.7). בית העלמין הוא אחד מפניני ההיסטוריה של ארץ ישראל. בין היתר קבורים כאן המשוררת רחל, ברל כצנלסון, משה הס, דב בר בורוכוב ונעמי שמר. מומלץ בהחלט להתעכב ולשוטט כאן ואם יש מדריך באזור כדאי בהחלט להאזין לו.

נמשיך מתוך בית העלמין דרומה בדרך הצמודה לחוף הכנרת. כעבור כ- 800 מטר (נקודה 26) פונה במסלול בחדות ימינה לכוון הכביש. שימו לב שיש כאן שער סגור ומעט לפניו יש להיכנס במעבר צר בין שתי גדרות שיוציא אותנו מהחוף.

נרכב בדרך משמאל לכביש 90, ולאחר שנעבור שער נפנה ימינה בשביל שיחבר אותנו לכביש, אותו נחצה בזהירות ונפנה ימינה בדרך המובילה לאתר הטבילה - "ירדנית" (נקודה 27). סיום הטיול הנו בחניון האתר.

מפת המסלול (יש להקליק על המפה לקבלת מפה גדולה יותר להורדה והדפסה). המפה נלקחה מתוכנת COMPEGPS עליה מותקנות מפות SHVIL-NET 
golani1.jpg
golani2.jpg
גרף גבהים
golani1_graph.JPG
קישורים להרחבת הידע
נשמח לדעת דעתכם על המסלול או לענות על שאלות - כתבו תגובתכם
כתובת המייל לא תפורסם באתר

השימוש במידע המוצג באתר הוא על אחריות הגולשים. כל מטייל ורוכב אחראי לבטיחותו ואין הנהלת האתר נושאת באחריות כלשהי.

bottom of page