top of page

מסינגל חנניה דרך נחל צלמון לכנרת - 5/10/2018

אורך המסלול: 44.5 ק"מ, טיפוס מצטבר: 435 מ', זמן ברוטו: 5:30 שעות, מזה במנוחה כשעה וחצי. קושי פיזי: בינוני+, קושי טכני: בינוני+

בקצרה: מסלול לא מעגלי ארוך למדי שכולל את סינגל חנניה החדש והמעולה של קק"ל. הסינגל עצמו אינו ארוך (כ- 13.5 ק"מ) ובסיומו רכבנו דרך נחל צלמון האתגרי לרכיבה עד לכנרת.

דגשים עיקריים:

1. אפשר כמובן לרכב את סינגל חנניה בלבד. קובץ המסלול המצורף והסימונים בשטח מביאים אותנו כעבור כ- 13.5 ק"מ בחזרה לנקודת ההתחלה בקיבוץ ענבר.

2. המסלול המלא, הכולל ירידה ארוכה בנחל צלמון, הנו קשוח למדי וכולל קטעים של סחיבת האופניים, קטעים זרועי אבנים שרק רוכבים מיומנים יוכלו לשרוד על האופניים והשאר יאלצו ללכת. חשוב להבין את אופי המסלול, האתגרים הפיזיים והטכניים לפני ההחלטה על יציאה.

3. יש לדאוג להקפצת רכבים לסיום המסלול בכניסה לעין נון שליד מגדל (סמוך למסעדת טברנה דליה ברחוב נוף הארבל 1 במגדל).  שלחוף הכנרת, או לחילופין לתאם מונית להקפצה חזרה לנקודת ההתחלה בקיבוץ ענבר. בעינינו מונית היא האפשרות המועדפת, כיוון שנסיעה לשני הכיוונים תארך קרוב לשעה.

4. נחל צלמון מוגדר בחלקו כשביל רגלי העובר בשמורת טבע ויתכן שבקטעים אלה אסור רשמית לרכיבה.

ההתחלה היא בקיבוץ ענבר הקטן, שהגישה אליו היא מכביש 806, מעט צפונה ממעא'ר. אם שער הקיבוץ פתוח, ניתן להחנות בתוכו, אך כמובן לשמור על השקט. אחרת, יש להשאיר את כלי הרכב בסמוך לשער ולכניסה לסינגל חנניה (נקודה 1). כאמור בסעיף 3 לעיל, יש להקפיץ רכבים לנקודת הסיום או לתאם מונית להקפצה חזרה לתחילת המסלול.

רוכבים על סינגל חנניה שבנוי מצוין וזורם לכל אורכו. הסינגל מתאים ברובו גם לרוכבים בעלי כישורים טכניים בינוניים. יש לרכוב על פי סימוני הסינגל הצהובים של קק"ל.

בנקודה 2 (ק"מ 12.0) שימו לב לפניה חדה ימינה, שמוציאה אותנו מהסינגל לשביל רחב.

בנקודה 3 (ק"מ 13.5) אנו מגיעים סמוך לנקודת ההתחלה של המסלול בכניסה לקיבוץ ענבר. מי שמעוניין לרכב רק את הסינגל יפנה ימינה ויסיים כאן.

הממשיכים במסלול המלא ימשיכו עם הדרך הרחבה שפונה שמאלה ומיד ימינה,  חוצה את כביש 806 (נקודה 4, ק"מ 14.5 לערך) וממשיכה מערבה.

בקטע הרכיבה הבא שימו לב לא לטעות בשני מקומות: בהתפצלות הקרובה לב לא לטפס בשביל השמאלי אלא להמשיך למטה בסעיף הימני. כעבור כ- 1.5 ק"מ נתמזג עם דרך מסומנת שחור ונמשיך בסעיף השמאלי.

בנקודה 5 (ק"מ 19.0 לערך) נפגוש בכביש 804 ונפנה בו שמאלה ליד עין צלמון. הברכה והמעיין היו יבשים בעת ביקורנו.

נרכוב כ- 600 מטר על הכביש ובנקודה 6 נעזוב אותו ימינה למסלול הרגלי של נחל צלמון בשביל מסומן בכחול. השביל הכחול ילווה אותנו מעתה ברוב המסלול.

הקטע הבא של המסלול מיועד להולכי רגל ולכן יש לנקוט משנה זהירות ולא לפגוע במטיילים. בתחילת הנחל יש קטע מדרגות מסוכן למדי לרכיבה, אנא עשו קטע זה ברגל.

לרוב יש כאן זרימה של מים ובריכות נעימות להתרחץ בהם. לאור הבצורת בצפון בשנים האחרונות, היה הנחל די יבש וראינו בדרך רק בריכה אחת

ראויה. נקווה שבשנים הבאות המצב ישתפר. בכל מקרה, ערוץ הנחל מוצל ונעים.

לאחר שנעבור מבנה גדול של טחנת קמח עתיקה, נצא מתוך ערוץ הנחל שוב אל הכביש, סמוך לכפר סלאמה (נקודה 7, ק"מ 21.0 לערך). נחצה את הכביש בדרך המסומנת בכחול. ונרכב סמוך לכפר סלאמה ובהמשך בדרך סלולה בתוך הכפר (שימו לב לפניה ימינה ומיד שמאלה בכפר).

הדרך המסומנת בכחול יוצאת מן הכפר וממשיכה בין מטעים בכוון דרום מזרח.

בנקודה 8 (ק"מ 26.7 לערך) נפגוש בכביש 806 (קטע עילבון - מעא'ר) ונחצה אותו (אנחנו בחרנו לערוך אתנחתא + ארטיק בתחנת הדלק).

חוצים את הכביש ומעט ימינה מתחנת הדלק ממשיכים בערוץ הנחל בדרך המסומנת כחול. השביל הופך למאתגר יותר לרכיבה וכעבור זמן מה הופך ללא רכיב לחלוטין לכמה מאות מטרים, כשערוץ הנחל הופך לצר (נקודה 9, ק"מ 31.0 לערך).

בהמשך הדרך משתפרת מעט ורוכבים מיומנים יוכלו לעבור את רובה על גבי האופניים. במהלך הדרך ניתקל במדרגות תלולות היורדות אל הנחל משני צידיו - זהו גיחון נחל צלמון, בו עוברים מי המוביל הארצי מתחת לנחל בשיטת הכלים השלובים (מתקן דומה קיים בנחל עמוד).

בנקודה 10 (ק"מ 34.5 לערך) עוברים בשער בקר (לא לשכוח לסגור), נוטשים לזמן מה את הנחל ואת הדרך המסומנת כחול ומטפסים בתלילות שמאלה אל הכביש, בו פונים ימינה.  

מטפסים בכביש לאורך כמה מאות מטרים עד לכיכר, בה נפנה שמאלה (נקודה 11, ק"מ 35.5). מטעמי בטיחות, מומלץ מאד לרכוב בקטע זה על המדרכה שמשמאל לכביש.

מכאן ממשיך השביל בתחילה לאורך הכביש ואחר כך מתרחק ממנו.  כעבור זמן קצר יש לעבור מעל שער נמוך לתוך מטע וכעבור כמה מאות מטרים לצאת ממנו ביציאה קצת בעייתית, כיוון שיש במקום גדר תיל (נקודה 12, ק"מ 37.5). אנא היזהרו לא להפצע בעת שעוברים מעל הגדר.

מיד לאחר היציאה מהמטע פונים שמאלה בדרך הרחבה, שמתעקלת ימינה ויורדת בתלילות שוב אל אפיקו של נחל צלמון .  הירידה עלולה להיות מדורדרת/חולית כך שיש להיזהר ובמידת הצורך לרדת מהאופניים. כשנגיע לערוץ הנחל, נפגוש שוב את הדרך המסומנת בכחול.

ממשיכים במורד הנחל והשביל הכחול, בדרך רכיבה ברובה עד לאתר בו יש מקבץ של כמה טחנות קמח עתיקות (נקודה 13, ק"מ 39.9). אמנם זורמים כאן מים, אך בעת ביקורנו הם היו דלים ולא נראו ראויים לרחצה.

נמשיך ובמהרה מגיע השביל הכחול  לקטע לא רכיב, אותו יש ללכת ברגל על הגדה הימנית של הנחל ולאחר מכן על הגדה השמאלית. לאחר מכן נמשיך ברכיבה עד מעיין עין דשנה, שגם הוא היה יבש לצערנו (נקודה 14, ק"מ 41.9 לערך).

נטפס שמאלה ונפנה מיד ימינה, ניפרד הפעם לתמיד מהדרך המסומנת בכחול,  ונמשיך דרומה עם דרך המסומנת בסימון שלושת הצבעים של "שביל ישראל", עד למעיין עין נון (נקודה 15, ק"מ 43.8). בימים כתיקונם מעיין זה הוא פינת חמד אמיתית, מוצלת ואידאלית לסיום הטיול. בביקורנו, גם מצבו של מעיין זה אינו טוב במיוחד.

מכאן כברת דרך קצרה עד לנקודת הסיום בכביש 90, סמוך למושבה מגדל (נקודה 16).

מפת המסלול (יש להקליק על המפה לקבלת מפה גדולה יותר להורדה והדפסה). המפה נלקחה מתוכנת COMPEGPS עליה מותקנות מפות SHVIL-NET 
hanania11.jpg
hanania12.jpg
גרף גבהים
hanania1_graph.PNG
קישורים להרחבת הידע
נשמח לדעת דעתכם על המסלול או לענות על שאלות - כתבו תגובתכם
כתובת המייל לא תפורסם באתר

השימוש במידע המוצג באתר הוא על אחריות הגולשים. כל מטייל ורוכב אחראי לבטיחותו ואין הנהלת האתר נושאת באחריות כלשהי.

bottom of page