top of page

רכיבה מאתגרת ביער משגב והסביבה - 22/3/2018

אורך המסלול: 27 ק"מ, טיפוס מצטבר:675 מ', זמן ברוטו 5:00 שעות, מזה במנוחה: 2:07 דקות. קושי פיזי: בינוני+, קושי טכני: בינוני+

בקצרה: המסלול כולל שני חלקים, ששניהם מתחילים בנקודת החניה בחניון יער שגב, כך שמי שרוצה לקצר, יכול בהחלט לבחור את אחד מהם. כאן מובא תיאור המסלול המלא. המסלול אינו קל מבחינה פיזית וטכנית ודורש עבודה ומאמץ. חלקו הראשון כולל עליה ארוכה בשביל רחב ולאחר מכן ירידות בסינגלים הדורשים מיומנות רכיבה בינונית ומעלה. חלקו השני של המסלול הנו על גבי סינגל קק"ל, שאף בו עליה ארוכה הדורשת מאמץ.

להגעה לנקודת ההתחלה נפנה מזרחה בצומת יבור שבכביש 70. כעבור כ- 3 ק"מ נעבור את הפניה לשעב משמאלנו ולשביל יער שגב מימין ולאחר כ- 1 ק"מ נוספים נראה כניסה לחניון יער שגב, שם נפנה ימינה ונחנה את הרכבים בצל העצים. (נקודה 1).

לולאה 1: 13.8 ק"מ, 331 מ' טיפוס מצטבר

מהחניון נצא לכביש הראשי, נחצה אותו ונזהה מעט מימין כניסה לדרך עפר רחבה. נתקדם על דרך זו צפונה כ- 400 מטרים ונפנה ימינה לדרך נוספת מסומנת באדום (נקודה 2).

לאחר ירידה קצרצרה, אנחנו מתחילים מכאן בטיפוס ארוך של כ- 3.5 ק"מ, לעתים תלול ואף מחייב ירידה מהאופניים.

בנקודה 3 (ק"מ 1.0 לערך) סימון השביל משתנה לכחול ואז פונה שמאלה ומיד שוב ימינה במעלה.

בנקודה 4 (ק"מ 2.1 לערך) נמשיך ישר בדרך הלא מסומנת (הדרך המסומנת בכחול פונה שמאלה). מסלולנו עובר בצמוד לישוב יעד שמשמאל לשביל.

בנקודה 5 (ק"מ 3.7 לערך) נחצה את כביש הגישה לישוב יעד ונמשיך ישר. עוד כ- 500 מטרים של עליה בדרך מסומנת בכחול ואנו מגיעים לכיף הגדול. בנקודה 6 (ק"מ 4.3 לערך) נזהה משמאל ירידה לסינגל ונפנה אליו.

שימו לב שהסינגלים בחלק זה של המסלול אינם סינגלים מוסדרים ע"י קק"ל והנם תלולים ואגרסיביים יחסית. אנא נקטו משנה זהירות ברכיבה.

נרכב בסינגל, שמאבד במהירות את רוב הגובה שצברנו בעליה. 

בנקודה 7 (ק"מ 5.9 לערך) נחצה דרך רחבה ומיד עוד אחת ונמשיך בירידה בסינגל. כעבור כ- 400 מטר נפנה שמאלה בדרך רחבה ומיד ימינה (נקודה 8) לעוד קטע סינגל שמסתיים בדרך רחבה (נקודה 9, ק"מ 6.8 לערך). נפנה בדרך זו שמאלה.

הדרך עוברת מימין לבתי הישוב שעב, נכנסת למטע זיתים עתיקים ופוגשת בדרך בסימון שבילים אדום, אותה נעזוב  חיש מהר שמאלה לדרך לא מסומנת (נקודה 10, ק"מ 8.0 לערך).

כאן אנחנו בחרנו לא לרכב בדרך הרחבה ופנינו  ימינה לדרך שולית בינות לזיתים העתיקים. אני מניח שאפשר בהחלט להקל ולהישאר על הדרך הרחבה, המתמזגת בנקודה 11 עם הדרך המסומנת אדום בכוון מערב. מימיננו ערוצו של נחל חילזון ולמעלה על הרכס נראים הישובים צורית וגילון.

נישאר צמודים לערוצו של הנחל שמימין ובנקודה 12 (ק"מ 10.1 לערך) נפנה שמאלה בדרך רחבה המגיעה לכביש הגישה לשעב (נקודה 13).

נפנה ימינה בכביש ונרכב עליו כ- 1.5 ק"מ עד מפגשו עם כביש 70 (נקודה 14, ק"מ 12.0 לערך). נפנה שמאלה בכביש 70 , נחצה אותו (זהירות!) וניכנס מיד ימינה לדרך עפר  מסומנת בירוק, שבתחילתה שילוט ליער שגב (נקודה 15).

נרכב בדרך המסומנת בירוק במגמת עליה קלה. בק"מ 13.9 לערך נגיע לנקודה 1, בה השארנו את הרכבים. אפשר כמובן לסיים כאן.

לולאה 2: 13.2 ק"מ, 344 מ' טיפוס מצטבר

חלק זה כולל את סינגל משגב (עצמון) של קק"ל. לאורך כל המסלול נראה את הסימונים הצהובים השכיחים של קק"ל לשבילי אופניים. כמעט כל המסלול מסומן גם בסימון שבילים רגיל אדום.

מנקודה 1 נמשיך כ- 700 מטרים בדרך המסומנת בירוק. בנקודה 16 (ק"מ 14.5 לערך) נפנה ימינה ומיד שמאלה עם סימוני הסינגל והסימון האדום וכהרף עין ניכנס לסינגל עצמו. כאן צפוי לנו המשך העליה לאורך קרוב ל- 5 ק"מ. בתחילת המסלול יש קטע תלול יחסית (חלקו בדרך רחבה)  אולם אחר כך ממשיך המסלול בטיפוס מתון יותר ומתמשך.

בנקודה 17 (ק"מ 19.3 לערך) אנו מגיעים לשיא הגובה של המסלול, סמוך לבתי הישוב עצמון ומתחברים לדרך מסומנת ירוק, בה נפנה ימינה.

כעבור כ- 400 מטרים (נקודה 18) נפנה בחדות ימינה עם המשך סימוני הסינגל), שבתחילה עדיין דורש עבודה ומאמץ, אולם כעבור זמן לא ארוך נחווה ירידה משמעותית ורוויית אדרנלין.

אולם הסינגל עדיין לא מרפה מאיתנו ואנו מטפסים שוב עד הגיענו לירידה המהירה הבאה, הפעם בנוף פתוח, עם מראה נאה של הכפר כאבול משמאל.

בנקודה 19 (ק"מ 23.8 לערך) נתחבר לזמן קצר לדרך מסומנת ירוק וכעבור כ- 300 מטר (נקודה 20) נבחר במזלג הדרכים את הסעיף השמאלי  המסומן באדום.

העבודה, חברים, עוד לא נגמרה. מצפה לנו עוד עליה קצרה אך תלולה ובסיום קטע ירידה רצוף וטכני (זהירות) שיביא אותנו עד לדרך רחבה, הסמוכה לחניון בו התחלנו את המסלול (נקודה 21, ק"מ 26.8 לערך). נפנה ימינה בדרך הרחבה ונתגלגל מעט עד נקודת החניה של הרכבים.

מפת המסלול (יש להקליק על המפה לקבלת מפה גדולה יותר להורדה והדפסה). המפה נלקחה מתוכנת COMPEGPS עליה מותקנות מפות SHVIL-NET 

סימון שבילים אדום ילווה אותנו במקביל לסימון הצהוב לאורך רוב המסלול

סימון סינגל משגב (סינגל עצמון)

גרף גבהים
קישורים להרחבת הידע
נשמח לדעת דעתכם על המסלול או לענות על שאלות - כתבו תגובתכם
כתובת המייל לא תפורסם באתר

השימוש במידע המוצג באתר הוא על אחריות הגולשים. כל מטייל ורוכב אחראי לבטיחותו ואין הנהלת האתר נושאת באחריות כלשהי.

bottom of page