top of page

המדבר במיטבו באזור שדה בוקר - 8/2/2019

אורך המסלול: כ- 33.0 ק"מ, טיפוס מצטבר 490 מטר, זמן ברוטו 4:06 שעות, מזה בעצירה 1:21 שעות. קושי פיזי: בינוני, קושי טכני: בינוני.

בקצרה: אחד ממסלולי המדבר היפים, לא קשים ופשוטים יחסית לביצוע - המסלול מעגלי ואינו דורש לוגיסטיקה, רכיב כולו לרוכבים ברמה סבירה, בשבילים וסינגלים זורמים. כמובן שלא מומלץ לרכוב באזור זה בימים חמים ובעונת הקיץ (למעט שעות הבוקר המוקדמות).

המסלול כולל שני סינגלים מסומנים בשטח: סינגל חלוקים וסינגל בורות חצץ.

נקודת ההתחלה היא ליד קבר בן גוריון שבמדרשת שדה בוקר. בצומת חלוקים נמשיך דרומה על כביש 40, נעבור את קיבוץ שדה בוקר וכעבור כברת דרך קצרה נפנה שמאלה לכוון המדרשה וקבר בן גוריון. נעבור את מחנה הגדנ"ע ונגיע לכיכר, בה נפנה ימינה אל אתר הקבר. במקום יש רחבת חניה נוחה (נקודה 1) ואם יש זמן בידכם, מומלץ לקפוץ לבקר בקברם של דוד בן גוריון ורעייתו פולה.

מרחבת החניה נרכב בחזרה בכוון היציאה (מטעמי בטיחות, אנא רכבו בדרך האופניים שמשמאל לכביש)  ממדרשת שדה בוקר לצומת היציאה לכביש 40 (נקודה 2), נפנה שמאלה וכעבור 200 מ' לערך נחצה את הכביש בזהירות רבה וניכנס לסינגל חלוקים (נקודה 3).

הסינגל המהנה מטפס בתחילתו וממשיך במגמת ירידה לצידו של ערוץ נחל. באביב תראו כאן בשנים גשומות פריחה נהדרת. בהמשך, מטפס הסינגל בערוץ נחל ומגיע לכביש 40 בנקודה 4 (ק"מ 9.1 לערך).

נחצה את הכביש ונמשיך בסינגל, שמתעקל ימינה ולאחר כ- 700 מטרים פונה בחדות שמאלה ויורד בירידה מהנה עד לנקודת המפגש המפורסמת של רוכבים וג'יפאים - עץ השיטה הגדול (נקודה 5, ק"מ 10.7 לערך). אם יש ברשותכם ערכת קפה - זה המקום לשלוף אותה.

מהעץ אנו פונים שמאלה (מזרחה) לסינגל בתוך נחל קטן שנקרא על שמו של העץ (נחל עץ) ומטפסים בו כ- 1 ק"מ. בנקודה 6 (ק"מ 11.9) בוחרים בסעיף הימני במזלג ויורדים לכוון כביש ירוחם-שדה בוקר (כביש 204) שמולנו.

נחצה את הכביש (נקודה 7), נפנה שמאלה ונרכב במקביל לו. בנקודה 8 (ק"מ 13.8 לערך) נפגוש את כביש הגישה לישוב מרחב עם ונפנה ימינה.

נרכב כחצי ק"מ על הכביש ובנקודה 9 נפנה בחדות שמאלה ונזהה את השביל הרחב המסומן בעמודים החומים של סינגל בורות חצץ.

לאחר כ- 1.5 ק"מ של רכיבה נעזוב את הדרך שמאלה (נקודה 10) ונטפס עד לאתר היפה של בורות חצץ הנבטיים (נקודה 10A). אם יתמזל מזלנו, נוכל בעונת החורף לראות את הבורות העתיקים מלאים בחלקם במים.

מהבורות נחזור מעט על עקבותינו ונפנה שמאלה אל המשך הסינגל, שהולך ומטפס על צלע ההר ובנקודה 11 (ק"מ 18.2 לערך) יורד ופוגש בדרך רחבה בה נפנה ימינה ונמשיך בירידה.

לאחר כ- 400 מטרים לערך אנו עוזבים בנקודה 12 את הדרך הרחבה לשמאל ורוכבים בקטע סינגל לא מסומן שיביא אותנו עד למפגש עם שביל מסומן בשחור בערוץ נחל חצץ (נקודה 13). אנו פונים שמאלה בערוץ הנחל ורוכבים כמה מאות מטרים עד אזור פריחת הנרקיסים שבנחל (נקודה 14).

הנרקיסים בנחל חצץ פורחים לעיתים אפילו עד תחילת חודש מרץ.  על מנת לראות אותם, צריך להשאיר את האופניים בנקודה שעד אליה ניתן לרכוב (עם שמירה כמובן) ולטפס מעט רגלית במעלה הנחל.

בין אם הצלחנו או לא הצלחנו לראות נרקיסים, נחזור כעת במורד הנחל ובנקודה 15 נחצה אותו ונפנה בחדות שמאלה לשביל הרחב, ע"פ העמודים עם סימוני הסינגל.

מכאן עליה תלולה וקצרה בשביל הרחב, שלאחריה נעזוב אותו לימין להמשך הסינגל, שפוגש בערוץ נחל וממשיך עמו עד לנקודה 16 (ק"מ 23.2 לערך), בה נפגוש שוב את סינגל חלוקים ונפנה שמאלה (דרומה) בדרך רחבה.

לאחר כ- 2 ק"מ, נפנה בנקודה בנקודה 17 לדרך מסומנת באדום ולאחר כברת דרך קצרה נפנה ימינה ונטפס בדרך ג'יפים עד שנגיע לנקודת תצפית יפיפיה על הר צרור, נחל צרור ובקעת צין (נקודה 18, ק"מ 25.9 לערך). לעתים ניתן לראות יעלים מתחממים בשמש על מורדותיו של הר צרור שמולנו.

מהתצפית, ירידה בדרך המסומנת בכחול, בה נמשיך עד שנפגוש דרך מעלה צין הרחבה המסומנת בשחור ונחצה אותה. 

ממול נראה שביל מסומן באדום, שיוליך אותנו כברת דרך קצרה עד למצד צין (נקודה 19, ק"מ 28.6 לערך). זו מצודה נבטית קדומה, ששמרה על דרך מעלה צין. נשקף מכאן נוף יפה של בקעת צין הרחבה.

ממצד צין ממשיכים בדרך המסומנת באדום וכעבור כמה מאות מטרים נראה את אתר גבעת ההסרטה (נקודה 20), עליו מוצבים במאונך אדני רכבת כפסלים סביבתיים (יצירת האמן עזרא אוריין). מומלץ לעלות לתצפית יפה על בקעת צין, חוד עקב, עין עקב והסביבה.

יורדים מגבעת ההסרטה בדרך בה עלינו ורוכבים לאורך שביל מסומן בירוק בחזרה לכוון מדרשת שדה בוקר (שימו לב לא להתבלבל עם הקיבוץ שנמצא מצפון למדרשה). 

השביל המסומן בירוק (אנחנו לא תמיד נצמדנו אליו) מוליך לשער בגדר המדרשה (נקודה 21), יש לעבור בשער ולהמשיך עם הסימון הירוק, או בסמוך לו, עד לקבר בן גוריון ולרחבת החניה בה התחלנו את המסלול.

מפת המסלול (יש להקליק על המפה לקבלת מפה גדולה יותר להורדה והדפסה). המפה נלקחה מתוכנת COMPEGPS LAND עליה מותקנות מפות SHVIL-NET 
SDE_BOKER1.jpg
גרף גבהים
sde_boker1_graph.JPG
קישורים להרחבת הידע
נשמח לדעת דעתכם על המסלול או לענות על שאלות - כתבו תגובתכם
כתובת המייל לא תפורסם באתר

השימוש במידע המוצג באתר הוא על אחריות הגולשים. כל מטייל ורוכב אחראי לבטיחותו ואין הנהלת האתר נושאת באחריות כלשהי.

bottom of page