top of page

כמעט אירופה בנחל כיסלון ושלוחת שיירות - 03/01/2020

אורך המסלול: כ- 31 ק"מ, טיפוס מצטבר: 759 מטר, זמן ברוטו 3:43 שעות, מזה במנוחה כ- 1:11 דקות, קושי פיזי - בינוני-קשה , קושי טכני: קל-בינוני (למעט ירידה טכנית קשה של כ- 1 ק"מ בשלוחת שיירות).

בקצרה - מסלול מעגלי קרוב יחסית למרכז הארץ בנוף הרים מיוער, שמזכיר לפרקים את אירופה. המסלול כולו בדרכים רחבות וקל יחסית ברובו מבחינה טכנית. המסלול מתאים לרוב לימים שאחרי גשם, כיוון שרובו על דרכים ללא בוץ, לאורך המסלול גם פינות מוצלות רבות לימים חמים.

לתשומת לב: הטיול דורש מאמץ פיזי ומתאים לרוכבים בעלי כושר גופני סביר לפחות (המסלול נפתח בעליה ארוכה של 12 ק"מ).  למרות שהמסלול אינו קשה טכנית,, יש בו קטע אחד של ירידה טכנית מאד, שתאלץ את רוב הרוכבים לרדת מהאופניים (נקודה 9). כמו כן, יש להיזהר בירידה לנחל כיסלון (נקודה 4)

נקודת ההתחלה היא בכניסה לדרך הנוף המובילה ליער הקדושים ונחל כיסלון, בסמוך ליקב פלם. לבאים ממחלף שער הגיא, יש לפנות בכביש 38 דרומה לכוון בית שמש. מיד לאחר אשתאול לעלות ימינה במחלף, לפנות שוב ימינה ולחצות את הכביש על גבי גשר לצידו המזרחי. נגיע לכיכר בה נפנה שמאלה לכוון כביש 395. כעבור כמה מאות מטרים נראה שילוט שמאלה לכוון יקב פלם ונפנה בפניה זו. דרך העפר הטובה תוביל אותנו לחציית הנחל במעבר אבנים שלאחריו נגיע לנקודת ההתחלה -תחילת  דרך הנוף של נחל כיסלון, המסומנת בסימון שבילים אדום (נקודה 1).

בחלקו הראשון של המסלול צפויה לנו עליה מתמשכת של כ- 12 ק"מ. השיפוע ברובו סביר (למעט ההתחלה הקצת תלולה) וכל אחד יכול לבצעה בקצב המתאים לו.

נרכב על הדרך המסומנת אדום מזרחה לאחר כ- 2 ק"מ נראה מימין את מערת בני ברית (ראה קישור להלן) ונגיע לפיצול שבילים (נקודה 2) בו נבחר באופציה הימנית - דרך מסומנת בסימון שבילים כחול, המטפסת בגדתו הדרומית של הנחל.

בתחילתה מטפסת הדרך בפיתולים תלולים יחסית, אולם אל יאוש, די במהרה הופך השיפוע למתון יותר שיאפשר לכל אחד לרכוב בקצב המתאים לו כמובן  שניתן ומומלץ לנוח מידי פעם ולהתבשם מהנופים המרהיבים שילכו ויתגלו לעינינו.

ניצמד לדרך המסומנת כחול וכעבור כ- 11.5 ק"מ נגיע לכביש קטן המוביל לגבעת יערים ומעט לפניו רחבת תצפית יפה עם מקומות לשבת, מקום אידיאלי למנוחה (נקודה 3).

נחצה את הכביש ונמשיך בשביל הצמוד לכביש הראשי יותר (395) שמימיננו. נעבור שער ולאחר כברת דרך קצרה נפנה שמאלה (נקודה 4) לדרך היורדת בתלילות אל ערוצו של נחל כיסלון. הדרך מעט תלולה, לרוב מחורצת ומחייבת אותנו לרכוב במשנה זהירות.

הדרך תוריד אותנו לאפיק נחל כיסלון, בו דרך המסומנת בסימון שביל אדום, בה נפנה שמאלה  ונראה מיד משמאלנו את אחת מנקודות החן של המסלול - מעיין עין לימון (נקודה 5). כאן ניתן לטפס מעט עם האופניים או בלעדיהם למעיין היפה, בעל הניקבה ובריכת האגירה. גם זו נקודה יפה לעצירה ומנוחה.

מעין לימון נרד בחזרה לדרך הרחבה המסומנת באדום ונרכוב עליה מערבה.

לאחר קצת יותר מ- 2.5 ק"מ נפגוש בדרך מסומנת ירוק (נקודה 6). נבחר בה ונתחיל בטיפוס בגדה הצפונית של נחל כיסלון.

נרכב כ- 5 ק"מ במגמת עליה מתונה יחסית.  הסימון הירוק יהפוך לשחור ושוב נהנה מנוף יפה של הנחל וההרים המיוערים.

בנקודה 7 (ק"מ 21.2 לערך) נפנה ימינה בעליה תלולה יחסית שתביא אותנו עד לכביש הגישה למושב בית מאיר (נקודה 8). נחצה את הכביש ונראה מימיננו את חניון המסרק - עוד פינה יפה למנוחה.

מכאן נמשיך בדרך המסומנת אדום המקבילה לכביש ומיד מתרחקת ממנו ומגיעה למפגש עם דרך בסימון ירוק.

הערה: המסלול שלנו ממשיך עם הסימון הירוק לשלוחת שיירות, בה נוף יפה, אך גם רכיבה הדורשת מאמץ בעליה והתמודדות עם קטע טכני בירידה. אם אתם עייפים ומאסתם בעליות להיום, ניתן לפנות שמאלה בדרך המסומנת אדום ("דרך בורמה") ולרדת בה. שני השבילים, הירוק והאדום יפגשו שוב בנקודה 10 של מסלולנו.

מסלולנו ממשיך כאמור ישר בדרך המסומנת בירוק, שמתעקלת שמאלה, כאשר הרחק מימיננו למטה נראה כביש שער הגיא. עוד עליה קצרה ותלולה ואנחנו עוברים למגמת ירידה מובהקת. בדרך נוכל לבקר במשלטים 16 ו- 21 שנתפסו ע"י צה"ל במלחמת העצמאות כחלק מהמאבק על הדרך לירושלים (ראה קישור להלן).

בהמשך צפוי לנו קטע סלעי וטכני בירידה, שיאלץ רוכבים לא מיומנים מאד לרשת מהאופניים. אם אתם לא משוכנעים ביכולתכם להתמודד עם קטע זה, אנא רדו מהאופניים ועשו קטע זה ברגל (אזור זה מסומן במפה ב- 9).

לאחר הירידה הטכנית הופכת הדרך שוב לרכיבה ולבסוף מתחברת בנקודה 10 עם שביל "דרך בורמה". נפנה ימינה (מערבה) ונגיע עד סמוך לכביש 38. כאן נפנה שמאלה ולאחר כיכר ניכנס לשביל אופניים סלול ומסודר (נקודה 11) שנמשך דרומה במקביל לכביש. לאחר כ- 3 ק"מ על השביל, נראה משמאלנו את הכניסה לדרך הנוף של נחל כיסלון, בה חנינו את הרכב. כיוון שאין כאן גשר לחציה, העדפנו להמשיך עוד מעט ישר עם השביל שמתחבר לכיכר (נקודה 12). כאן בחרנו בדרך עפר שמאלה, שעוברת בתחומי יקב פלם (יש לעבור בדרך מחסם עביר) ומביאה אותנו לנקודת ההתחלה.

מפת המסלול (יש להקליק על המפה לקבלת מפה גדולה יותר להורדה והדפסה). המפה נלקחה מתוכנת   TWONAV LAND עליה מותקנות מפות SHVIL-NET
shayarot1.jpg
גרף גבהים
shayarot1_graph.JPG
shayarot.jpg
קישורים להרחבת הידע

השימוש במידע המוצג באתר הוא על אחריות הגולשים. כל מטייל ורוכב אחראי לבטיחותו ואין הנהלת האתר נושאת באחריות כלשהי.

bottom of page