top of page
אורך המסלול: כ- 35 ק"מ, טיפוס מצטבר כ- 750 מטר, זמן ברוטו 4:30 שעות, מזה בעצירה 1:25 . קושי פיזי: קשה. קושי טכני: קשה.

בקצרה: מסלול מעגלי בנופים מרהיבים בהרי ירושלים. המסלול בדרגת קושי פיזי גבוהה יחסית (הרבה עליות) ולקראת סופו סינגל טכני ומאתגר.

דגשים חשובים לפני יציאה למסלול:

1. המסלול דורש כושר רכיבה טוב בשל ריבוי העליות.

2. אזהרות בטיחות בדרך - במסלול חציית כביש מסוכנת אחת של כביש 395 ליד קיבוץ צובה, כיכר שיש לעבור בצומת הסטף ורכיבה של כ- 0.5 ק"מ בשולי כביש 396 שבסיומה יש לחצותו. כיוון שבמקומות אלה עשויה להיות תנועת מכוניות ערה, יש לנקוט משנה זהירות.

3. סינגל IMBA - יורד מאזור חורבת סעדים לנחל רפאים, אורכו כ- 5.5 ק"מ. הסינגל הוא טכני ומחייב מיומנות רכיבה טכנית, יש להזהר בעת רכיבה בסינגל ובעת הצורך לרדת מהאופניים.

4. כמו תמיד, מומלץ לרכב עם קובץ ה- GPS המצורף.

נקודת היציאה למסלול היא בגשר רפאים שבמפגש נחל רפאים ונחל שורק (נקודה 1), במקום יש חניון עפר קטן.

מהחניון יוצאים מערבה בדרך מסומנת באדום וכעבור כ- 750 מ' בוחרים בסעיף הימני המסון שחור ומתחילים בטיפוס. כעבור 400 מטר נוספים פונים ימינה לדרך לא מסומנת ושוב ימינה בדרך מסומנת ירוק, עליה נרכב לאורך כ- 3.5 בעליה מתמשכת, לא תלולה מידי עד לנקודה 2 - עין טייסים. על מנת להגיע למעיין יש לעלות רגלית כ- 150 מטר בשבילי מדרגות, שיובילו אותנו אל בריכת המים המוצלת של עין טייסים. המקום בהחלט שווה ביקור.

נחזור לדרך המסומנת ירוק ונמשיך בעליה עוד כ- 2.8 ק"מ, עד מפגש עם כביש 395 בנקודה 3 (לפני ההגעה לכביש יש לפנות בפיצול ימינה). כאן יש לחצות את הכביש בזהירות רבה כיוון שאין שדה ראיה מספיק טוב.

נחצה את הכביש ונפנה ימינה לכוון הקיבוץ. נעבור כיכר ונמשיך בדרך למרגלות הר צובה העגול והיפה, עליו שרידה מצודה צלבנית, כפר נטוש ונוף מהמם. החרוצים יכולים לטפס רגלית להר בשביל קצר היוצא מהדרך.

לאחר כ- 1.5 ק"מ מהפניה לדרך לדרך נפנה ימינה (סימון שביל ירוק) וניכנס לרחבה ממנה יוצא סינגל מדורדר למדי שלאחר כ- 500 מטר פוגשת דרך רחבה, בה נפנה ימינה ומיד שמאלה בירידה למעיין עין צובה (נקודה 4). הניקבה נעולה אבל באחורי המבנה יש מדשאה ושוקת עם מים צלולים בה ניתן לשכשך. מקום מעולה למנוחה והתרגעות.

מהמעיין נחזור על עקבותנו לסינגל בו רכבנו ונמשיך בירידה והלאה עם הדרך המסומנת בירוק עד לכיכר שבצומת הסטף (נקודה 5). כאן יש לחצות את הכיכר בזהירות המתבקשת ולהכנס מצידה השני שביל שיתחבר חיש מהר לדרך מסומנת באדום. לאחר קרוב ל- 2 ק"מ ניפרד מהדרך המסומנת אדום ונבחר בפיצול בסעיף השמאלי (נקודה 6) לדרך מפותללת שיורדת בתלילות עד לדרך שבאפיק נחל שורק (נקודה 7).

נפנה שמאלה בדרך שבערוץ הנחל ונרכב בה בניחותא כ- 4 ק"מ עד לצומת כרם (נקודה 8). כאן נפנה ימינה ונרכב בזהירות רבה על השולים של כביש 396 העולה לבית חולים הדסה. לאחר כ- 500 מטר של רכיבה בשולים נגיע לצומת (נקודה 9). יש לחצות כאן את הכביש בזהירות מירבית ולהכנס בדרך עפר ימינה לדרך המסומנת בסימון שביל כחול.

הדרך המסומנת עוברת בנוף מרהיב של נחל שורק שמימיננו. לאחר כ- 1.6 ק"מ יש פיצול ימינה עם גישה לנקבת מעיין עין חנדק (מסומן בכוכבית במפה אך לא ביקרנו שם ולכן לא מופיע בקובץ ה- GPS). המסלול שלנו ממשיך ומטפס עד מפגש עם כביש 396 סמוך לבית חולים הדסה עין כרם  (נקודה 10). כאן נפנה ימינה ונרכב על המדרכה שלצד הכביש. בצומת הקרוב (נקודה 11) נפנה שוב ימינה לכוון מושב אבן ספיר ונרד לדרך עפר צרה שלצד הכביש.

לאחר כ- 1.5 ק"מ נחצה את הכביש בזהירות (נקודה 12) ונתחבר מיד לדרך בסימון ירוק. הדרך מטפסת ופונה בחדות ימינה אל ציר המעיינות (נקודה 13).

כאן רכיבה כיפית על ציר המעיינות המסומן בירוק. אנחנו עצרנו למנוחה במעיין עין תמר (נקודה 14) שהיה מוצל ומלא מים. אם אין מים בעין תמר, תמצאו אותם קרוב לודאי בעין עוזי (נקודה 15), כ- 500 מ' לאחר עין תמר.

כ- 2 ק"מ לאחר עין תמר מתחבר המסלול לדרך מסומנת אדום סמוך לחורבת סעדים (נקודה 16), נפנה בה שמאלה ומיד ימינה לדרך סלולה בתוך חניון קק"ל. כעבור כחצי ק"מ נפנה ימינה על פי השילוט  אל סינגל IMBA (נקודה 17). לסינגל 2 חלקים והוא כאמו טכני ומיועד לרוכבים מיומנים בלבד, יש לרדת מהאופניים במקומות בעייתיים למעבר.

חלקו הראשון של הסינגל מסתיים בצומת (נקודה 18), בה נפנה שמאלה ע"פ סימון שחור ומיד שוב שמאלה להמשך הסינגל, שיוביל אותנו עד לערוץ נחל רפאים (נקודה 19). כאן נפנה ימינה ונרכב בדרך שבערוץ הנחל עד למפגשו עם נחל שורק. על מנת להגיע לחניון בו השארנו את הרכב, עדיף לא לחצות את הכביש, אלא לעבור מתחת לגשר ולהתחבר ישירות לדרך הסמוכה לחניון (נקודה 1).

מפת המסלול (יש להקליק על המפה לקבלת מפה גדולה יותר להורדה והדפסה). המפה נלקחה מתוכנת COMPEGPS LAND עליה מותקנות מפות SHVIL-NET 
sorek1.jpg
גרף גבהים
sorek1_graph.JPG
tayasim.jpg

השימוש במידע המוצג באתר הוא על אחריות הגולשים. כל מטייל ורוכב אחראי לבטיחותו ואין הנהלת האתר נושאת באחריות כלשהי.

bottom of page