top of page

מערד למצדה דרך נחל צאלים - 14/12/2018

אורך המסלול: כ- 31.5 ק"מ, טיפוס מצטבר:  517 מ', ירידה מצטברת 1,127,  זמן ברוטו 5:30 שעות, מזה במנוחה: 2:20. קושי פיזי: קשה, קושי טכני: קשה

בקצרה: מסלול מדברי מרהיב במגמה ברורה של ירידה ונופים נפלאים (בעיקר לקראת סופו).  עם זאת, המסלול קשוח למדי וכולל קטעי הליכה רגלית וכמה עליות קשות. מתאים בעיקר לרוכבי שטח בעלי ניסיון ברכיבת מדבר. המסלול משלב רכיבה בשבילים צרים וערוצי נחלים הדורשים התמודדות עם תנאי השטח. לקראת סוף הטיול יש צורך להעלות את האופניים במפל יבש בנחל ענבה, פעולה הדורשת מס' אנשים שיעבירו את האופניים זה לזה.

ועוד נקודה חשובה - לבטיחותכם, אנא הקפידו להצטייד בקובץ הנווט, שקישור אליו מופיע בעמוד זה.

 אנא קחו כל זאת בחשבון לפני היציאה לדרך.

 

תחילת המסלול היא ברחוב חברון פינת רחוב מעון שבצפון ערד (נקודה 1), יש חניה בשפע באזור.

נצא אל השטח צפונה, תוך שאנו נצמדים ככל האפשר לשביל המסומן בסימון שבילים כחול. עד מהרה נכנס לערוץ נחל בו יש לרדת ברגל, עד שהשביל הופך שוב לרכיב.

בנקודה 2 (ק"מ 1.9 לערך) יש לחצות את ערוץ הנחל לצידו השמאלי. שימו לב לא להמשיך על פי הסימונים העגולים של  סינגל האופניים שנפגוש כאן ולבחור בסעיף הימני במזלג השבילים, הנשאר בערוץ הנחל וממשיך צפונה.

בנקודה 3 (ק"מ 2.6 לערך) נפנה ימינה בדרך רחבה ועד מהרה נעזוב אותה ונטפס בתלילות רבה לגבעה. בנקודה 4 מתעקל המסלול  שמאלה, חוצה את ערוץ  נחל דומיה וממשיך בטיפוס, ברובו לא ממש רכיב. נפגוש שביל מסומן באדום ונמשיך בו מעט ימינה.

בנקודה 5 נפנה שמאלה, נעזוב את השביל האדום ונתחיל שוב בטיפוס, הפעם ארוך ומפרך עד למפגש עם דרך רחבה (נקודה 6).

נפנה ימינה בדרך הרחבה וכעבור 300 מטרים שמאלה בסינגל, שמטפס מעט עד לנקודת שיא גובה, ממנה נשקף נוף יפה. מכאן, נאתר את הדרך שיורדת בתלילות בסינגל אל הואדי שלמטה ונרכב בצידו השמאלי של הערוץ.

בנקודה 7 (ק"מ 8.0 לערך) נגיע למצוק לא עביר, אותו נעקוף משמאל, נרד לואדי ונרכב מימינו. השביל מתעקל חיש מהר ימינה (נקודה 8) ומתחיל בטיפוס קשה, שרובנו נאלץ להשלים ברגל. לאחר הטיפוס יש ירידה תלולה, שמטעמי בטיחות עדיף לעשות ברגל. ניכנס לערוץ, שיוביל אותנו למפגש עם דרך מסומנת ירוק, בערוצו של נחל צללית (נקודה 9).

ניכנס לערוץ הנחל וכאן צפויה לנו רכיבה קצת מתישה וטכנית, עם התחפרויות ומעברי סלעים פה ושם. נעקוב אחר המסלול, שעובר חליפות מצידו הימני לצידו השמאלי של הערוץ וגם בתוכו.

בנקודה 10 (ק"מ 14.0 לערך) בית קברות בדואי גדול (מקברת סיאל). בנקודה זו גם פוגש השביל הירוק את ערוצו הרחב של נחל צאלים עליון. נמשיך במורד הנחל בתוך הערוץ ואחר כך בצידו הימני.

בנקודה 11 (ק"מ 15.9 לערך) מתחיל השביל שמימין לערוץ בטיפוס, תוך שהוא נפרד ומתרחק מערוץ הנחל והשביל הירוק שמשמאלנו. הטיפוס מתיש למדי ובסופו נגיע למפגש שבילים מסומנים כחול/אדום (נקודה 12), למרגלות הר צפירה שמתנשא מימיננו.

כאן נבחר לפנות שמאלה בשביל לא מסומן שיורד ומביא אותנו עד מפגש עם דרך רחבה מסומנת שחור (נקודה 13, ק"מ 19.8 לערך).

נפנה ימינה בדרך הרחבה המסומנת בשחור ונמשיך בה כמה מאות מטרים, וליד חניון בריכת צפירה נעזוב אותה שמאלה בנקודה 14 לסינגל שיחבר אותנו אל השביל המסומן אדום שעובר מעל ערוצו העמוק של נחל צאלים.

בחמשת הקילומטרים הבאים בקירוב, אנו רוכבים על השביל המסומן אדום, למעט כמה נקודות בהן נפרד המסלול מהשביל. מידי פעם נזכה לראות נופים מדהימים של אחד הקניונים המרשימים במדינה, אם לא המרשים ביניהם. בדרך צפויות לנו גם כמה עליות קצרות וקשות, בהן אחת שניאלץ ללכת בה ברגל.

בנקודה 15 (ק"מ 25.1 לערך) נעזוב ימינה את השביל המסומן אדום ונתחבר חיש מהר לסינגל מסומן בכחול, שיביא אותנו לנקודת תצפית יפה על הקניון (נקודה 16) ומכאן פונה ימינה בדרך לא רכיבה שיורדת בתלילות אל ערוצו העמוק של נחל ענבה (יובלו של נחל צאלים).

כאן נצטרך לטפס רגלית על דופן הנחל השמאלית, בשביל המסומן כחול על מנת לצאת מהערוץ (נקודה 17). הטיפוס עם האופניים אינו פשוט ואם אתם כמה רוכבים, כדאי ליצור כאן "שרשרת אנושית" ולהעביר את האופניים כלפי מעלה.

לאחר שהתגברנו על הטיפוס, נמשיך בסינגל המסומן כחול דרומה. הסינגל מעט טכני וקשוח, אבל רכיב. עם ההתקדמות בסינגל, תיגלה לעינינו מצדה. לאחר רכיבה של כ- 4 ק"מ על הסינגל, נעזוב בנקודה 18 את השביל הכחול שמאלה. כאן עליה תלולה וקצרה ושוב חיבור על השביל המסומן בכחול שיביא אותנו עד לכביש ערד-מצדה.

נפנה שמאלה וכעבור כברת דרך קצרה נגיע לנקודת הסיום בחניון המערבי של מצדה (נקודה 19).

מפת המסלול (יש להקליק על המפה לקבלת מפה גדולה יותר להורדה והדפסה). המפה נלקחה מתוכנת COMPEGPS LAND עליה מותקנות מפות SHVIL-NET 
zeelim1.jpg
zeelim2.jpg
גרף גבהים
zeelim1_graph.JPG
תצפית מרהיבה לקניון צאלים וים המלח - נקו
קישורים להרחבת הידע
נשמח לדעת דעתכם על המסלול או לענות על שאלות - כתבו תגובתכם
כתובת המייל לא תפורסם באתר

השימוש במידע המוצג באתר הוא על אחריות הגולשים. כל מטייל ורוכב אחראי לבטיחותו ואין הנהלת האתר נושאת באחריות כלשהי.

bottom of page